Historie souboru 

Příběh divadelního souboru Kucmoch se začíná odvíjet od roku 2016, kdy jej založil student divadelní a filmové vědy Adam Bucek. Samotné jméno divadelního souboru je odvozeno od lidového názvu pokrmu, který je směsicí mnoha ingrediencí a přísad, což bylo od samého začátku příznačné i pro osazenstvo spolku. Na divadelních zkouškách se potkávali posluchači geologie, biologie, dramaterapie, sociální práce, pedagogiky, tělovýchovy a samozřejmě divadelní a filmové vědy. Byla to, a do značné míry stále je, pestrá paleta lidí, kteří pocházeli s rozličných fakult, které však spojovala láska k divadlu.

Název souboru též odkazuje k poetice divadla postaveném na nonsensu, hravosti a absurdním humoru. Divadelní soubor od svého počátku působil pod záštitou Katedry divadelních a filmových studií Palackého Univerzity v Olomouci. Útočištěm divadelního souboru Kucmoch se již od prvních krůčků stalo univerzitní Divadlo K3, sídlící v Uměleckém centru univerzity. Soubor se pravidelně účastnil Dnů otevřených dveří katedry, festivalu K3fest a každoročně vystupoval v rámci celonárodního projektu Noc divadel, kde například předvedl roku 2017 moderně reinterpretovanou scénku ze Shakespearova Snu noci svatojánské, o rok později si soubor připravil "instalaci" pod názvem Dostaveníčko s Cimrmanem. Divák tlesknutím aktivoval živé exponáty, které představily nejznámější hlášky a situace. Ty mohli návštěvníci znát z představení Divadla Járy Cimrmana. Zastoupeny byly úryvky z Hospody na mýtince, Dobytí severního pólu, Českého nebe, Afriky a Záskoku.

Dalším projektem pro Noc divadel byla autorská scénka o nezvedených žácích a k smrti frustrované paní učitelce pod názvem Já už nemůžu dál! Nejednalo se však jen o etudu z pedagogického prostředí, ale byl to též interaktivní vědomostní test s otázkami o pádu komunismu v tehdejším Československu.

V duchu absurdního humoru se nesla úplně prvotní inscenace souboru Nový bleší cirkus od Milana Šotka. Tato prvotina tématizovala čecháčkovství, malost a pivní optimismus panující v naší společnosti. Inscenace byla groteskní výpovědí o současném českém člověku a o jeho omezenosti se vypořádat s novými skutečnostmi, kterým nerozumí, na bázi poetiky trapnosti. S představením soubor hostoval v kraji Vysočina, v obci Krásné, v září roku 2017.

Druhou realizací, se kterou se Kucmoch představil, byla autorská, moderně pojatá, adaptace Molièrova Lakomce pod názvem Harpagon and company. Inscenace byla vystavěna na principech postmoderního divadla a eklektismu s přesahem do politické satiry a kritiky konzumní společnosti.

Jako třetí v pořadí spolek nastudoval frašku Černý den. Jednalo se o hravou parodii na rytířské hry a velké patetické shakespearovské tragédie. Čtvrtý počin byl Nízkotučný život od slovenského autora Viliama Klimáčka. Tragikomický příběh pojednával o krizi ženské identity ve světě mužů na pozadí současného politického klimatu. 


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky