Historie souboru

Příběh divadelního souboru Kucmoch se začíná odvíjet od roku 2016, kdy jej založil student divadelní a filmové vědy Adam Bucek. Samotné jméno divadelního souboru je odvozeno od lidového názvu pokrmu, který je směsicí mnoha ingrediencí a přísad, což bylo od samého začátku příznačné i pro osazenstvo spolku. Na divadelních zkouškách se potkávali posluchači geologie, biologie, dramaterapie, sociální práce, pedagogiky, tělovýchovy a samozřejmě divadelní a filmové vědy. Byla to, a do značné míry stále je, pestrá paleta lidí, kteří pocházeli s rozličných fakult, které však spojovala láska k divadlu.
Název souboru též odkazuje k poetice divadla postaveném na nonsensu, hravosti a absurdním humoru. Divadelní soubor od svého počátku působil pod záštitou Katedry divadelních a filmových studií Palackého Univerzity v Olomouci. Útočištěm divadelního souboru Kucmoch se již od prvních krůčků stalo univerzitní Divadlo K3, sídlící v Uměleckém centru univerzity. Soubor se pravidelně účastnil Dnů otevřených dveří katedry, festivalu K3fest a každoročně vystupoval v rámci celonárodního projektu Noc divadel, kde například předvedl roku 2017 moderně reinterpretovanou scénku ze Shakespearova Snu noci svatojánské, o rok později si soubor připravil "instalaci" pod názvem Dostaveníčko s Cimrmanem. Divák tlesknutím aktivoval živé exponáty, které představily nejznámější hlášky a situace. Ty mohli návštěvníci znát z představení Divadla Járy Cimrmana. Zastoupeny byly úryvky z Hospody na mýtince, Dobytí severního pólu, Českého nebe, Afriky a Záskoku.
Dalším projektem pro Noc divadel byla autorská scénka o nezvedených žácích a k smrti frustrované paní učitelce pod názvem Já už nemůžu dál! Nejednalo se však jen o etudu z pedagogického prostředí, ale byl to též interaktivní vědomostní test s otázkami o pádu komunismu v tehdejším Československu.
V duchu absurdního humoru se nesla úplně prvotní inscenace souboru Nový bleší cirkus od Milana Šotka. Tato prvotina tématizovala čecháčkovství, malost a pivní optimismus panující v naší společnosti. Inscenace byla groteskní výpovědí o současném českém člověku a o jeho omezenosti se vypořádat s novými skutečnostmi, kterým nerozumí, na bázi poetiky trapnosti. S představením soubor hostoval v kraji Vysočina, v obci Krásné, v září roku 2017.
Druhou realizací, se kterou se Kucmoch představil, byla autorská, moderně pojatá, adaptace Molièrova Lakomce pod názvem Harpagon and company. Inscenace byla vystavěna na principech postmoderního divadla a eklektismu s přesahem do politické satiry a kritiky konzumní společnosti.
Jako třetí v pořadí spolek nastudoval frašku Černý den. Jednalo se o hravou parodii na rytířské hry a velké patetické shakespearovské tragédie. Čtvrtý počin byl Nízkotučný život od slovenského autora Viliama Klimáčka. Tragikomický příběh pojednával o krizi ženské identity ve světě mužů na pozadí současného politického klimatu.